n o y a n l a b

مشکلات سیستم های پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس

برای توضیح ضرورت بر طرف کردن مشکلات سیستم های پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس در ابتدا باید به بررسی سیستم های پیش تصفیه بپردازیم. آب ورودی به سیستم اسمزمعکوس قبل از تماس با ممبران ها باید با استفاده از تصفیه شیمیایی و مکانیکی آماده سازی و تصفیه شود. در واقع سیستم پیش تصفیه برای افزایش راندمان و حفاظت از ممبران های اسمز معکوس در برابر گرفتگی ضروری است.

فرایند پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس

مراحل پیش تصفیه در چندین مرحله قبل از ورود آب به ممبران ها انجام می شود. پیگیری دقیق این مراحل در کیفیت و سلامت سیستم اسمز معکوس بسیار حیاتی می‌باشد. ما در ادامه این مقاله به بررسی انواع موانعی که در این فرانید ممکن است روی دهد می‌پردازیم و البته راه های برطرف کردن مشکلات سیستم های پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد.

گرفتگی ممبران در سیستم اسمز معکوس

گرفتگی ممبران در سیستم اسمز معکوس


تامین کیفیت مطلوب آب ورودی به سیستم اسمز معکوس مهم ترین هدف پیش تصفیه در این سیستم می باشد. پیش تصفیه مناسب علاوه بر کاهش استهلاک ممبران ها و رسوب گذاری، باعث افزایش طول عمر سیستم خواهد شد. گرفتگی ممبران ها در اثر چسبیدن ذرات معلق، گل ولای، جلبک، لجن بیولوژیکی، رس، ماسه و سلیس باعث گرفتگی ممبران ها خواهد شد. مواد آلی، ذرات معلق و میکروارگانیسم ها سه دسته اصلی عوامل گرفتگی ممبران های سیستم اسمز معکوس می باشد. همچنین اکسید شدن مواد فلزی در سیستم نیز ممکن است باعث گرفتگی غشاها شود.


وجود گل و لای در فیلتر های شنی و آنتراسیت

گرفتی فیلتر های سیستم پیش تصفیه با گل و لای


اگر آب ورودی به فیلتر های شنی و آنتراسیت که به عنوان پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب می باشد، دارای گل و لای باشد، این فیلترها بدلیل ساختار طراحی آنها توانایی حذف کلیه گل ولای موجود در آب را نخواهند داشت و تنها بخشی از این آلودگی ها توسط این فیلترها جدا می شود. بدلیل حجم بالای گل و لای ورودی به فیلترها، کلیه منافذ میان سیلیس های موجود در فیلترهای آنتراسیت به حالت اشباع می رسد. این شرایط موجب افزایش اختلاف فشار بالا در فیلترها می گردد. بالا بودن اختلاف فشار درفیلتر ها موجب افزایش سرعت خطی آب عبوری از آنها می شود که در نهایت منجر به عبور بخشی از ذرات گل و لای از فیلترها شده و وارد فیلترهای کارتریج خواهد شد. با توجه به این که سطح ذرات سیلیس با گذشت زمان سیقلی شده و دیگر قادر به تصفیه مناسب نمی باشد، لذا می توان با تعویض ذرات سیلیس، کیفیت آب تصفیه شده از این بخش را مناسب تر کرد.


خارج کردن گل و لای از فیلتر های شنی و آنتراسیت


در زمان شستشو فیلترهای شنی و آنتراسیت بدلیل اشباع شدن فیلترها از ذرات گل و لای، پمپ شستشو قادر به خارج کردن کلیه ذرات گل و لای نمی باشد و بخشی از آلودگی ها در فیلتر باقی خواهد ماند. در صورت استفاده از پمپ شستشو با قدرت ارسال آب با دبی بالاتر یا استفاده از پمپ آب خوراک و پمپ بوستر همراه با پمپ شستشو می توان کلیه ذرات گل و لای را از فیلترها خارج کرد. بدیهی است وجود این گونه ذرات موجب افزایش کدروت آب شده و موجب افزایش میزان گرفتگی فیلترهای کارتریج و در نهایت موجب گرفتگی ممبران ها می شود.


استفاده از فیلتر های کارتریج در سیستم پیش تصفیه

استفاده از کارتریج در سیستم پیش تصفیه اسمز معکوس


از جمله مراحل بسیار مهم در پیش تصفیه ، استفاده از فیلترهای کارتریج می باشد. فیلترهای کارتریج متناسب با نوع مورد استفاده قادر به جداسازی ذرات با قطرهای متفاوت از آب ورودی به ممبران ها می باشند. فیلترهای کارتریج از نوع فیلترهای فشرده و با قابلیت جداسازی ذرات با قطر 5 میکرون، قابلیت کاهش SDI آب ورودی تا محدوده ۲.۸ الی ۳ را دارا می باشد که این محدوده برای آب ورودی به ممبران ها مناسب نمی باشد و احتمال گرفتگی ممبران ها با ذرات ریز تر وجود دارد. از طرفی با توجه به ورود لای با ذرات کمتر از یک میکرون در آب ورودی، فیلتر های کارتریج قادر به جداسازی این ذرات نمی باشند که نهایتا این ذرات پس از عبور از این بخش، باعث نشست بر روی ممبران شده و روزنه های های فیلترها دچار گرفتگی می شوند.

آلودگی های نامتعارف برای ممبران


این گونه آلودگی ها در آب ورودی به عنوان آلودگی های نامتعارف برای ممبران ها معرفی می شوند. حضور ذرات لای در لایه های ممبران ها موجب گرفتگی زود هنگام ممبران ها و در نهایت کاهش میزان آب تولیدی ممبران ها می شود. لازم به ذکراست به دلیل اینکه بخشی از فضای موجود در لایه های ممبران ها توسط لایه هایی از ذرات لای پوشیده می شود، سرعت عبور آب از مابقی منافذ لایه های ممبران ها افزایش می یابد و در نتیجه موجب آسیب شدید به ممبران ها شده و موجب رشد سریع هدایت الکتریکی آب تولیدی از ممبران ها می گردد. با نفوذ ذرات لای به ممبران ها و گرفتگی منافذ لایه های ممبران ها با این ذرات و همچنین افزایش سرعت خطی آب عبوری از ممبران ها تزریق آنتی اسکالانت نیز افزایش می باید. افزایش تزریق آنتی اسکالانت در بازه ای می تواند میزان رسوب گذاری را کاهش دهد، اما در این حالت بهتر است که سیستم پیش تصفیه اصلاح شود.

برای شست و شوی ممبران از مواد شیمیایی استفاده کنیم؟

استفاده از مواد شیمیایی جهت شستشوی ممبران ها می تواند تا حدودی موجب افزایش آب تولیدی ممبران ها شود ولی قادر به حذف ذرات گل و لای از ممبران ها نمی باشد. همچنین تعداد دفعات زیاد شستشوی شیمیایی ممبران ها و یا استفاده از مواد شیمیایی نامناسب جهت شستشوی ممبران ها می تواند موجب آسیب شدید به ممبران ها و لایه های درون وسل ها می شود.

دیدگاه شما چیست؟
کلیه حقوق مادی و معنوی برای مرکز پژوهشی و صنعتی معدنی نویان محفوظ است.